Круглий стіл з питань банкрутства
Юристи ЮФ FELIX взяли участь у круглому столі на тему «Банкрутство 2013», який був організований Харківським відділенням АПУ.
Обговорення нової редакції Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» виявилося настільки захоплюючим, що учасникам круглого столу ледве вистачило відведених на нього двох годин, багато питань залишилося відкритими до наступних зустрічей.
Особливу увагу було приділено практичним проблемам та прогалинам в законодавстві, з якими зіткнулися всі учасники процедури банкрутства після набуття чинності новою редакцією, а також зазначено, що концептуально закон був спрямований на регулювання саме процедур відновлення платоспроможності і концепція була реалізована, зокрема у появі досудової санації. Проте, через непопулярність процедур санації, зумовлену українською специфікою, найбільша кількість практичних проблем лежить у площині застосування процедур порушення провадження, розпорядження майном та продажу майна.
Учасники круглого столу обговорювали недосконалість системи автоматичного призначення керуючих, непрозорість критеріїв присвоєння спеціалізації та категорій, недоліки системи оплати праці цих фахівців, труднощі арбітражних керуючих, пов’язані з оцінкою майна банкрута. У якості позитивного моменту учасники відзначилите, що новою редакцією закону усунуто деякі проблеми дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Одним з найбільш дискусійних питань стало правило про розгляд майже всіх спорів, які стосуються боржника, тим судом, який здійснює провадження у справі про банкрутство. Зі своєї практики учасники заходу навели приклади різного тлумачення цієї норми. Йшлося також про те, що непозовний характер провадження обмежує можливості використання під час розгляду вимог до банкрута процесуальних прав, передбачених ГПК, зокрема – права на подання зустрічного позову. Однак, на думку деяких колег, такий підхід є спірним.
Обговорення було дуже емоційним, а спектр цих емоцій – надзвичайно широким. Відчувалося, що колегам не вистачає таких корисних зустрічей для обміну досвідом. Оптимізм викликає та тональність єднання колег, яка супроводжує заходи АПУ в регіоні і є вкрай необхідною в той час, коли професійна спільнота переживає внутрішні протистояння.