пр. Московский 52, 4 этаж, Харьков, Украина, тел. +38(057)7319580

 

Felix, qui potuit rerum cognoscere causas
Главная » О компании » Новости компании » Оксана Кобзар взяла участь у спільному круглому столі Асоціації правників України та Господарського суду, присвяченому шляхам підвищення ефективності судового захисту господарюючих суб’єктів в сучасних умовах

Оксана Кобзар взяла участь у спільному круглому столі Асоціації правників України та Господарського суду, присвяченому шляхам підвищення ефективності судового захисту господарюючих субєктів в сучасних умовах

ХАРКІВ – 12 грудня 2014 року. Асоціація правників України та господарський суд Харківської області провели спільний круглий стіл, присвячений шляхам підвищення ефективності судового захисту господарюючих суб’єктів в сучасних умовах.

Круглий стіл став першим масштабним заходом Господарського суду Харківської області та був приурочений до Дня працівника суду, який офіційно відзначають 15 грудня. Про це розповів голова суду Віталій Усатий, звертаючись до присутніх на відкритті заходу. 

«По перше, надзвичайно важливо, що такий захід проходить у стінах суду першої інстанції. Так, адже ми найближче знаходимось до людей, і в силу наданих нам законом повноважень виконуємо важливу первинну функцію щодо захисту прав суб'єктів господарювання. Також важливо, що цей захід відбувається за участі ключових фігур процесу - суддів та адвокатів», - зазначив він.

З вітальними словами також звернулися голова Відділення АПУ у Харківській областіОксана Кобзар, керуючий партнер ЮФ Felix, та голова Відділення АПУ у Запорізькій області Антон Монаєнко, проректор Класичного приватного університету.  Власне, він зазначив, що захід проходить також у контексті міжрегіонального співробітництва двох відділень у межах Всеукраїнського тижня права.

Інтерпретаційна діяльність Конституційного Суду України як механізм гарантування верховенства Основного Закону України стала предметом розширеної доповідіСтаніслава Шевчука, судді Конституційного Суду України. Він висловив переконання у необхідності розширення нормотворчих та інтерпретаційних положень судів у своїй практиці і поступовому відходу від позитивістського уявлення про функцію права в суспільстві.

Забезпечення незалежності суддів та збереження спеціалізації судів - тема, що наразі найбільше хвилює представників Феміди. Саме тому, голова Комітету АПУ з процесуального права Анна Огренчук, керуючий партнер ЮГ LCF, розповіла про позицію Асоціації правників України щодо необхідності збереження господарських судів та представила напрацювання правників у сфері реформи судової системи. На продовження теми Олексій Бринцев, суддя Господарського суду Харківської області, представив обґрунтування необхідності існування господарських судів.

Якщо в питаннях забезпечення незалежності судів та збереження спеціалізації учасники круглого столу були одностайні, то в питаннях компенсації затрат адвокатів на судову допомогу думки розійшлись навіть у самих адвокатів.

Так, наприклад, Роман Москаль, партнер ЮФ «Кібенко, Оніка і партнери», висловив переконання про необхідність встановлення граничного розміру компенсації витрат на адвоката з огляду на те, що для винної сторони сума відшкодування може бути неспіврозмірною завданій шкоди, особливо у нематеріальних спорах. З цим не погодилась Анна Огренчук, яка вважає справедливим компенсувати витрати на адвоката в повній мірі. «У випадку незгоди з розміром виплати, сторона може подати заяву про визнання суми компенсації надмірною, що забезпечило б змагальність процесу», – зазначила Анна Огренчук.  Цю думку підтримали й інші учасники круглого столу вказуючи на те, що висока вартість компенсації стимулюватиме сторони сумлінно виконувати свої зобов’язання.        

У свою чергу, Олексій Менів, партнер ЮК «Шкребець і партнери», звернув увагу на те, що в закон має передбачати компенсацію витрат не лише на послуги адвоката, але й адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання. До цього переліку правники додали і юристів, адже в Україні, за умови відсутності монополії на представництво в суді, компенсація витрат передбачена лише для адвокатів. Також законодавством не врегульоване питання щодо компенсації витрат для адвоката іншим учасникам процесу – наприклад учасникам третейського розгляду, які не є ні позивачами, ні відповідачами у справі. Окрім того, адвокати звернули увагу й на несправедливість в оподаткуванні – сплата 52% податку є надмірним тягарем для будь-якого фахівця.

З погляду судді, Павло Хотенець, заступник голови Господарського суду Харківської області, представивши всі існуючі законопроекти про внесення змін до профільного закону про адвокатуру, оцінив перспективи встановлення адвокатської монополії на представництво в суді як невисокі. З цією думкою погодились і учасники круглого  столу, апелюючи до того, що юридичний ринок наразі не готовий до таких змін. А Оксана Кобзар вказала на відсутність ефективної системи оцінювання при прийнятті до професії: «Хто, скажімо, буде визначати рівень кваліфікації вузькопрофільних спеціалістів? На разі ми лише можемо констатувати відсутність належної системи допуску до професії», - переконана адвокат.

Заключний блок питань стосувався застосуванню запобіжних заходів та заходів забезпечення позову. Під час дискусії судді вказували на дуже обережне застосування цього інструменту, адже законодавство передбачає притягнення судді до відповідальності за неправомірне застосування заходів забезпечення позову. У результаті з ефективного процесуального інструменту забезпечення виконання судових рішень цей інститут подекуди стає можливістю застосування тиску до суддів.

«Проводячи цей круглий стіл, ми ставили собі за мету визначення шляхів підвищення ефективності судового захисту суб'єктів господарювання. Тому ми будемо намагатися, щоб результати сьогоднішнього круглого столу були враховані як вищими судовими інстанціями при підготовці відповідних постанов Пленуму з питань застосування чинного законодавства, так і законодавцями при підготовці законів. Адже саме законодавство є тим необхідним інструментом, без якого суд не може забезпечити захист прав та законних інтересів господарюючих суб'єктів», - підсумувала мету заходу модератор круглого столу, суддя Господарського суду Харківської області Тетяна Суярко.

У зв’язку з цим, учасники круглого  столу погодили спільну резолюцію, яка, після внесення всіх пропозицій, буде оприлюднена широкому загалу як результат тристороннього діалогу муж суддями, науковцями та адвокатами.   

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність Господарському суду Харківської області за співпрацю у проведенні заходу, а також юридичним фірмам Харкова -  Felix, ILF, «Кібенко, Оніка і Партнери», «Шкребець і партнери» за підтримку круглого столу.  

design by Andrew Grachev
СКИДКА 20%