пр. Московский 52, 4 этаж, Харьков, Украина, тел. +38(057)7319580

 

Felix, qui potuit rerum cognoscere causas
Главная » Публикации » «Батоги» та «пряники» від законотворців

«Батоги» та «пряники» від законотворців

Стаття Оксани Кобзар для журналу «Аgroexpert»

Український споживач не відстає від модних світових трендів і у своєму прагненні до здорового харчування дедалі частіше вибирає продукти із заповітним значком organic. Починаючи з 10 січня 2014 року виробники сільськогосподарської продукції, яку вони маркують як «органічну», зобов'язані привести свою діяльність у відповідність до норм нового Закону «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції». На це законодавець надав 6 місяців, які спливають 10 липня 2014 року. Тепер буде заборонено використовувати позначення з написами «органічний», «біологічний», «екологічний», «біо» тощо на продукції, яка не відповідає вимогам згаданого закону. Закон визначає нормативні основи виробництва й обігу органічної сільськогосподарської продукції та сировини, заходи контролю і нагляду за такою діяльністю. Під час виробництва органічної продукції заборонено використовувати хімічні добрива, пестициди, ГМО, консерванти. Виробники органічної продукції та сировини повинні мати сертифікат відповідності й бути внесені до Реєстру виробників органічної продукції (сировини). Закон передбачає вимоги не лише до технології виробництва, а й до земель (ґрунтів), які мають пройти оцінку придатності для виробництва органічної продукції.

Як сказав один відомий прапорщик, поки противник малює карти наступу, ми змінюємо ландшафти. Причому вручну. 18 грудня міністр доходів і зборів повідомив, що уряд прийняв рішення відстрочити зниження ставки ПДВ до 2014 року, тому 2014 року вона залишиться тією самою — 20%. Ставку податку на прибуток на поточний рік знижено, але не до 16%, як передбачає Податковий кодекс, а до 18%. Наступне зниження ставки податку на прибуток — до 17% — станеться лише у 2015 році, до 16% — 2014 року.

Свої ініціативи уряд втілив у відповідному законопроекті № 3757, який був ухвалений Верховною Радою і набув чинності з 1 січня цього року. Крім уже згаданих новацій, Закон передбачає підвищення ставок акцизного податку, продовження на два роки звільнення від ПДВ операцій із зерновими, металобрухтом, необробленими шкурами, макулатурою; скасування пільг із ввезення на митну територію природного газу; збільшення удвічі ставки збору за спеціальне використання лісових ресурсів.

Тож переписуйте свої бюджети, друзі, і не забудьте, до речі, передбачити на екологічний податок побільше грошей, адже з нового року замість 75%-вої ставки набула чинності його повна ставка.

Верховна Рада вкотре продемонструвала свою примхливість. Скасовану від 1 січня 2014 року пільгу на ввезення на митну територію країни природного газу народні обранці повернули уже 16 січня (проект закону № 3853-1). Як-то кажуть, спочатку робимо, а потім думаємо.

Ласкаво просимо в бізнес, вхід - безкоштовний, а про вихід поговоримо потім, сказала наша влада. Відтоді ми неухильно просуваємося в рейтингу ведення бізнесу за показником простоти реєстрації. Здавалося б, куди вже простіше, та від 1 січня набрали чинності зміни до Закону про реєстрацію, згідно з якими зареєструватися стане уже простіше простого. Заяву про реєстрацію платником ПДВ, як і заяву про застосування «спрощенки», тепер можна подати просто до реєстраційної служби під час реєстрації, а реєстратор сам надішле її до податкової. Заяву можна подати навіть в електронному вигляді, свідоцтв ПДВ та «єдинщиків» більше не буде, а інформацію про статус платника наводитимуть у виписці з реєстрів Міндоходів.

До речі, крім описаних вище «надспрощених» процедур постановки на облік, значно спрощено і процедуру зміни місцезнаходження. Щоб його змінити, звичайні підприємства мусять лише внести відомості до ЄДРПОУ.

«Чудовисько» звітності також буде не таким страшним, як його малюють. Але й не таким безневинним. З одного боку, звітувати стане легше — одіозні податкові різниці зазначати у фінансовій звітності тепер не обов'язково.

Ще один «пряник» — у податковій накладній також не обов'язково зазначати номер імпортної ВМД. З іншого боку — «батіг» — уже у травні потрібно подавати «трансфертні» звіти, не забули?

Надихалися перед смертю. Починаючи з нового року нерухомість таки почали оподатковувати. У період з 1 січня по 1 серпня 2014 року власники житлової нерухомості мають отримати податкові повідомлення-рішення про нараховані суми податку на нерухоме майно за 2013 рік, а до 29 серпня повинні сплатити податок.

Наука є, а життя немає, сказала героїня одного відомого фільму. У 2014 році набув чинності порядок проведення позапланових невиїзних електронних перевірок. На підставі електронної заяви та електронних копій документів платників із незначним ступенем ризику та «спрощенців» зможуть перевірити дистанційно. Такі перевірки з 2015 року планують поширити на весь малий і середній бізнес, а від 2016 року — на всіх.

Від 1 січня набрав чинності новий СанПіН — Державні санітарні норми та правила «Медичні вимоги до якості і безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини», затверджені наказом МОЗ України № 1140 від 29.12.2012 р. Його правила стосуються виробників харчових продуктів, у тому числі переробників сільськогосподарської продукції, і рикошетом зачіпають усіх аграріїв.

Нормативний акт містить вимоги до маркування продуктів (перелік інгредієнтів, рекомендації до використання, найменування тощо), гігієнічні вимоги (заборона використання ветеринарних препаратів; хімічні речовини, пестициди, мікотоксини можуть використовуватися у гігієнічно допустимих кількостях і т.д.), мікробіологічні вимоги тощо. Рослинна продовольча сировина має супроводжуватися сертифікатом відповідності щодо вмісту пестицидів, агрохімікатів і важких металів. До тваринницької сировині також має бути доданий документ з інформацією про використання пестицидів. Регламентовано вміст антибіотиків у продуктах тваринного походження. Нові вимоги висуваються до продуктів дитячого харчування і харчування для вагітних.

До побачення, подорожні листи! Починаючи з 14 січня цього року подорожні листи остаточно вилучено з переліку документів, необхідних для перевезення вантажів. До цього, незважаючи на те, що необхідність застосування подорожнього листа для документального оформлення автомобільних перевезень і відповідальність за його незастосування були скасовані, з метою бухгалтерського і податкового обліку подорожні листи легкових (форма № 3) і вантажних (форма № 2-ТН) автомобілів продовжували використовувати.

Поки все. Разом із тим, агробізнес не втратив надії, що нинішнього року нарешті запрацює інститут аграрних розписок. Для цього потрібно внести зміни до податкового законодавства, створити реєстр розписок. Можливо, законодавці почують голос народу і скасують обов'язкову участь зернових складів у гарантійному фонді. Хоча, як ми зрозуміли з останніх подій, законодавці прислухаються не до голосу народу, а радше до свого власного внутрішнього, який є ніби відлунням голосу «великого» брата. Добре, що серед них також є власники зернових складів.

design by Andrew Grachev
СКИДКА 20%