пр. Московский 52, 4 этаж, Харьков, Украина, тел. +38(057)7319580

 

Felix, qui potuit rerum cognoscere causas
Главная » Публикации » Казка про митний кодекс

Казка про митний кодекс

Стаття Оксани Кобзар для журналу «Український юрист»

Уже півтора року діє новий Митний кодекс, створено Міністерство доходів і зборів, яке рапортує про успіхи і покращення. Наприклад, на старому сайті Харківської митниці якийсь час гордо висів пафосний прес-реліз під назвою «Код невірний заявляєш — протокол маєш». Пізніше оголошення перекочувало на сайт Міндоходів з оновленою назвою — http://minrd.gov.ua/media-tsentr/novini/90336.html. Дуже повчальна байка про те, як віддані слуги народу, пильні і непідкупні працівники митниці, викрили підступних зловмисників, що намагалися підло ошукати державу і платників податку. Казка базується на реальних подіях, які творчо інтерпретовані прес-службою Міністерства.

На брокера, яка декларувала обладнання для каналізаційних станцій міського господарства, наклали штраф у 810 000 (тисяч! — ви не помилилися) гривень за те, що вона заявила в митній декларації код товару, який визначила їй сама митниця своїм обов’язковим для виконання рішенням. На момент винесення постанови митниці результати пост-аудиту, на підставі яких накладався штраф і якими митниця змінювала своє ж раніше винесене рішення про визначення коду, вже були скасовані адміністративним судом. Справа за апеляцією митниці слухалася другою інстанцією, визначений митницею раніше і заявлений декларантом код був підтверджений експертизою. Але непохитним був посадовець митниці у своєму праведному гніві і прирік декларанта на 33 роки виправних робіт (приблизно стільки довелося б виплачувати штраф із зарплати брокера). Бо немає, мовляв, жодних виправдань зухвалим порушникам, а згори все бачить всюдисущий і невблаганний бог Прокурор, перед яким кожен грішний держслужбовепь за кожен прояв нерішучості рано чи пізно уклякне і принесе покаяння та дари коштовні...Тільки кінець казочки митникам не сподобався, і постанову суду, якою скасовано відповідну постанову митниці (дивіться тут — http://reyestr.court.gov.ua/Review/34422298), вони, вочевидь, сприйняли, як акт наруги над своїм відважним подвигом, тому прес-реліз із сайту не зняли.

Казочка ця — не дивина. Незаконних протоколів митники складають сотні. Але ціна питання з новим митним кодексом збільшилася в сотні разів. Постанова митниці у справах про порушення митних правил оскаржується лише до місцевого суду першої інстанції, апеляційному оскарженню не підлягає. А в тих справах, де постанову виносить не митниця, а суд, оскаржується вона лише до апеляційного суду. Враховуючи рівень знань більшості суддів місцевих судів у митному праві і остаточність рішення, ми йдемо в суд, як у казино. У руках чиновників опинився надзвичайно потужний важіль тиску, яким фактично придушені, загнані в ярмо імпортери і їхні брокери. Але йдеться не про це, а про результати реформи. Посилення відповідальності за ПМП не викорінило реальну контрабанду, а перетворилося на справжній терор для брокерів.

Так само всі закладені у новий Кодекс новели шодо митної вартості діють, як мертвому припарка. Норма, що забороняє митниці безпідставно вимагати додаткові документи, помножена митниками на нуль. Незалежно від наданих документів і пояснень, коригують всіх, кого «треба». І це дитячі пустощі, бо митниця помножила на нуль не лише нас, а й суд. Представник митниці у процесі надавав суду за власним підписом і печаткою відомства витяг з інформаційної системи ДМСУ про факти митного оформлення за заданий період, в якому навмисно було видалено випадки оформлення товарів з ідентичним кодом за УКТЗЕД, оскільки митна вартість за цими операціями була невигідною митниці. Опинилася у нашому розпорядженні і митна декларація, за якою в заданий період було імпортовано товар навіть з нижчою митною вартістю, ніж імпортований клієнтом «відкоригований» товар. Неправомірне рішення митниці суд скасував. Але ні прокуратура, ні саме Міністерство не побачило в діях митниці ані посадового злочину, ані дисциплінарного проступку. А імпортер пішов на друге коло пекла — повернення грошей, сплачених як фінансова гарантія. Це все лише епізоди, дрібні метастази.

design by Andrew Grachev
СКИДКА 20%