пр. Московский 52, 4 этаж, Харьков, Украина, тел. +38(057)7319580

 

Felix, qui potuit rerum cognoscere causas
Главная » Публикации » Хто отримав найбільше повернення ПДВ у травні

Хто отримав найбільше повернення ПДВ у травні 

Коментар Інни Плескач для інформаційного порталу   «The Insider»

Мільярдери Донбасу, соратники Януковича та латифундисти розділили між собою 5 мільярдів відшкодованого ПДВ

У травні 2014 року податківці повернули 4,9 млрд гривень ПДВ бізнесу. Місяцем раніше ця сума становила 4,2 млрд грн. За даними Міндоходів, в першому кварталі 2014 року підприємцям відшкодували 8,9 млрд грн ПДВ.

Найбільший обсяг відшкодованого ПДВ у травні припав на Донецьку, Запорізьку, Дніпропетровську області та Київ. А найбільші суми отримали металургійні та аграрні компанії. Це представники крупного бізнесу, який в основному користується автоматичним бюджетним відшкодуванням ПДВ.

"Кому не пощастило брати участь в автоматичній "роздачі" ПДВ, нічого не залишається, крім як боротися за своє право в судах або ж знаходити корупційні шляхи отримання належного їм бюджетного відшкодування, навіть із дисконтом у розмірі від 10 до 35%", - говорить юрист ЮФ FELIX Інна Плескач.

INSIDER підготував перелік щасливчиків, які отримали найбільші суми відшкодування ПДВ у травні.

Донецька область: усе в одні руки

У травні підприємствам Донецької області повернули 1,64 млрд грн ПДВ. Це найбільший показник серед усіх областей. Із цієї суми 1,5 млрд грн припало на заводи "господаря" області Ріната Ахметова та губернатора Сергія Тарути, які наразі переховуються в Києві через військові дії на Донбасі.

Так, підприємствам Ахметова, розташованим у Донецькій області, повернули 916 млн грн ПДВ. А корпорації ІСД, яка належить Таруті та групі таємних російських інвесторів, трішки менше - 591,5 млн.

 

Свій шматок пирога отримав російський олігарх, популяризатор православ’я на своїх заводах, Віктор Нусенкіс. Його "Донецьксталь" отримала 32,8 млн грн ПДВ.  "Азовзагальмашу" Юрія Іванющенко, який був соратником екс-президента Віктора Януковича, повернули 31,8 млн грн.

"Артемівський завод з обробки кольорових металів", який належить братам Клюєвим, близьким до Януковича, отримав 24 млн, а кондитерська компанія "Конті" Бориса Колеснікова – 13,65 млн грн.

Запоріжжя: знову Ахметов

Запорізька область - друга за обсягом повернення ПДВ, 808 млн грн у травні. Майже 100% з цієї суми отримали "Запоріжсталь" Ахметова та "Дніпроспецсталь" (Ігоря Коломойського та Костянтина Григоришина) – 81,22 млн грн.

Київ аграрний

Третє місце за відшкодуванням ПДВ посідає столиця України – 694 млн грн. Найбільший обсяг відшкодованого ПДВ отримав "Кернел-трейд" Андрія Веревського – 151,6 млн грн. Міжнародній агрокорпорації "Каргілл" відшкодували – 117,6 млн грн. "Побужський феронiкелевий комбiнат" росіян Олександра і Данила Бронштейнів отримав 71,95 млн грн.

ТОВ "Агропродекспорт"  народного депутата Руслана Бодаєва отримало 58 млн грн, а "Нібулон" аграрія Олексія Вадатурського – 37 млн грн.

Дніпропетровська область: у фаворитах лише металурги

У Дніпропетровській області в травні було відшкодовано 616 млн грн. Найбільшу суму повернення ПДВ отримав металургійний комбінат "Арселормiттал  Кривий Рiг" – 260,8 млн грн. Підприємства "Євраза" росіянина Романа Абрамовича отримали 151,5 млн грн. Трубним заводам корпорації "Інтерпайп" Віктора Пінчука відшкодовано 68 млн грн. Центральному гірничо-збагачувальному комбінату Ахметова – 28,77 млн грн, а Південному ГЗК – 20,23 млн грн.

Міндоходів засекретило данні про відшкодування ПДВ в 2013 році

Уперше перелік компаній, яким держава повертає податок на додану вартість, Державне казначейство опублікувало на початку травня. Таку вимогу передбачає антикризовий закон тимчасового уряду, який Верховна Рада затвердила в квітні. Ця норма є вимогою Євросоюзу для отримання Україною грошей.

До цього ні Держказначейство, ні Міністерство доходів не публікувало конкретизованої інформації про повернення ПДВ.

INSIDER звернувся до Держказначейства із запитом про надання аналогічної інформації за 2013 рік, але після двох тижнів листування і телефонних розмов отримати її так і не вдалося.

Спочатку казначейство надіслало відповідь, у якій назвало цю інформацію конфіденційною, а після додаткового запиту порадило звернутися до Міністерства доходів і зборів.

У Міндоходів була схожа ситуація. Інформацію за 2013 рік назвали конфіденційною, потім розповідали, що новоприйнятий закон діє лише на ті дані, які з'являються після його прийняття.

Як пояснює юрист ЮФ FELIX Інна Плескач, увесь ПДВ податківцями дуже ретельно перевіряється по всьому ланцюжку від покупця до виробника або кінцевого продавця товарів (послуг). І навіть у тих випадках, коли у підприємства "все чисто", фіскали примудряються зняти ПДВ, не маючи на те законних підстав. Тому зрозуміло, що схеми зі створення фіктивного відшкодування працюють під прикриттям влади.

"Найпоширенішим способом збільшення негативного значення ПДВ є проведення фіктивних операцій - так званих нереальних або безтоварних поставок, коли операції проходять тільки на папері. При цьому підприємство формує собі податковий кредит, який згодом може брати участь у бюджетному відшкодуванні. У таких схемах здебільшого задіяні конвертаційні центри, так звані "майданчики", - каже Плескач.

Юрій Віннічук, Дмитро Король

design by Andrew Grachev
СКИДКА 20%